SAMSUN DENİZYOLU ULAŞIM

 
Samsun > Samsun Denizyolu Ulaşımı |  (Google Maps)


Samsun Limanları

Samsun Liman İşletmecileri

Samsunport Yesilyurtport TCDD

Samsun Liman İşletmeleri

Samsun ili içi sahillerinde Samsun - Tekkeköy hattında Samsunport ve Yeşilyurtport limanları mevcuttur. Samsun il sınırları içinde limanlardan konteyner, RO-RO, raylı gemi ve yük taşımacılığı yapılmaktadır. İl sınırları içinde iskeleleri mevcut değildir.

Samsunport Terminali
Samsun Limanı konumu, Enlem /Latitude: 41o 18’00’’ Kuzey / North Boylam / Longitude : 36o 22’00’’ Doğu / East enlem ve boylamları arasında yer almaktadır. Samsun Limanı deniz hinterlandı, Gürcistan’ın Batumi, Poti ve Suchumi, limanları; Rusya’nun Soçi, Tuapse, Novorossiysk, Azak denizinde Azov, Taganrog, Jdanov, Yalta, Berdyansk,Geniçesk; Kırım’da Mis.Kız-Oğul, Feodosiya, Yalta, Todor, Sevastopol, Yevpatorskiy; Ukrayna’da Nikolayev, Odesa, İliçhevski; Romanya’da Konstanta; Bulgaristan’da Varna limanlarını içine almaktadır.
Samsunport Terminali Samsun limanı Karadeniz bölgesinde Türkiye’nin en büyük limanıdır. Karadenizde demiryolu bağlantısı olan tek limandır. Geniş bir hinderlanda sahiptir. Anadolu’dan gelen ve Anadolu’ya gidecek yüklerin uğrak noktasıdır. Samsun, demiryolu ve karayolu bağlantısı ile, Sinop, Çorum, Amasya, Ordu, Sivas, Erzincan, Yozgat, Tokat, Kastamonu, Ankara, Kırşehir, Kayseri, Niğde, Konya, Malatya illerini hinderlandı içine almaktadır.
Samsunport limanında genel kargo, konteyner ve ro-ro hizmetleri verilmekte olup tüm süreçler ve işlemler liman otomasyon sistemi ile desteklenmektedir.
Terminal Sahası 445.000m²
Terminal Kapasitesi 250.000 TEU
Yard Slot Sayısı 1240 TEU
Reefer Priz Sayısı 40
Kapı sayısı: 3 adet ana kapı, 1 adet acil müdahale kapısı, 2 adet demiryolu kapısı.

Saha Büyüklükleri:
CFS 30.000 m²
Kapalı Depo 50.000 m²
Boş.Depolama.Sayısı…320.000.m²

İskele / Rıhtım
Samsunport limanında genel kargo, konteyner ve ro-ro hizmetleri verilmekte olup tüm süreçler ve işlemler liman otomasyon sistemi ile desteklenmektedir.
Toplam Rıhtım Uzunluğu 1.756 m
Toplam Vagon Ferry Uzunluğu 180 m

Yeşilyurtport Terminali
Yeşilyurt Liman işletmeleri Samsun şehir merkezine 15 km uzaklıkta, organize sanayi bölgesinde yerleşmiş bulunmaktadır. Yeşilyurt Limanı coğrafi konumu, 45° 15' 14'' N, 36° 26' 66'' E koordinatları arasındadır. Demiryolu güzergahı üzerinde bulunan limanımız Samsun havalimanına 12 km, anayola 2 km uzaklıktadır. Yeşilyurtport Terminali Yeşilyurt Limanımız konumu itibariyle Rusya'nın; Novorossijsk, Tuapse, Anapa, Azak, Taganrog, Yeisk, Ukrayna'nın; Sevastopol, Kherson, Oddesa, Gürcistan'ın; Batumi, Poti Romanya'nın; Constanta ve diğer birçok ülke limanlarına yakınlığı ile bölgesel ticaret hacminde ve dünya ticaretine entegre olmuştur. Modern teçhizat ve ekipmanları ile Türkiye'nin en önemli liman tesislerinden birisidir.

RIHTIM ÖLÇÜM KAPASİTELERİ
1 Nolu İskele
Boy: 450 mt, En: 30 mt, Derinlik: -9 mt - 20 mt
(DWT - GRT) 90.000 Ton - 50.000 GRT
2 Nolu İskele
Boy: 450 mt, En: 30 mt, Derinlik: -9 mt - 20 mt
(DWT - GRT) 90.000 Ton - 50.000 GRT
3 Nolu İskele
Boy: 150 mt, En: 12 mt, Derinlik: -6,5 mt - 4,5 mt
(DWT - GRT) 6.000 Ton - 5.000 GRT
Toplam Liman Sahası: 120.000 m2
Açık Depolama Kapasitesi: 60.000 m2
Kapalı Depolama Kapasitesi: 70.000 Ton
Hububat Silosu 10 Adet 35.000 Ton
Kantar 2 Adet 100 Ton

Yeşilyurt Limanında Verilen Hizmetler: Yükleme & Boşaltma Hizmetleri; Her türlü dökme katı yük grupları, General kargo yükler. Rıhtım Hizmetleri: Pilotaj, Römorkaj, Demirleme / Demir alma. Diğer Hizmetler: Kapalı & Açık alan depolama, Antrepo hizmetleri, Katı & sıvı atık alma, Tatlı su & Elektrik, Ambar kapağı kaldırma / yerleştirme, Kantar & Gümrük hizmetleri.

Arkadaşlarınla Paylaş

  • Samsun Denizyolu Ulaşımı. Twitter
  • Samsun Denizyolu Ulaşımı. Facebook
  • Samsun Denizyolu Ulaşımı. Google+
  • Samsun Denizyolu Ulaşımı. Dribble
  • Samsun Denizyolu Ulaşımı. Delicious
  • Samsun Denizyolu Ulaşımı. Tumblr
  • Samsun Denizyolu Ulaşımı. Digg
  • Samsun Denizyolu Ulaşımı. Linkedin