SAMSUN DEMİRYOLU ULAŞIM

 
Samsun > Samsun Demiryolu Ulaşımı |  (Google Maps)

Samsun Tren Garı

Samsun Gar'ına Hareket Eden Şirketler

TCDD YHT

Samsun Tren Tarifeleri

SAMSUN KALKIŞLI SEFERLER
Çıkış İstasyonu Samsun Olan Trenler…
* Bu güzergahta şu an sefer düzenlenmemektedir.
SAMSUN VARIŞLI SEFERLER
Varış İstasyonu Samsun Olan Trenler…
* Bu güzergahta şu an sefer düzenlenmemektedir.

Samsun Tren Hattı...

Cumhuriyet döneminde demiryollarına özel önem veren devlet 1924 yılında mevcut demiryollarına ek olarak Samsun-Sivas demiryolunun inşasına başlamıştır. 23 Aralık 1923'te yapımına başlanan hattın Samsun-Kavak kısmı 23 Aralık 1926'da hizmete açılsa da tüm hattın tamamlanması hava muhalefeti ve personel eksikliği gibi sebeplerle ancak 1932 yılında tamamlanabilmiştir.
Samsun sahil demiryolu çalışması ise Samsun Sahil Demiryolları Türk AŞ'ye verilmiştir. Bu hattın temel atma töreni 21 Eylül 1924'te Mustafa Kemal'in de katılımıyla yapılmış, ilk sefer ise 1926 yılında gerçekleşmiştir. Hattın sahibi olan şirket zarar etmeye başlayınca hat 1933'te özelleştirilmiş fakat 1955 yılında tamamen sökülmüştür. 1980 yılında ise geniş hat tarzında yeniden inşa edilmiştir.
Samsun Treni Kurtuluş Savaşı’nın iki simge şehrini yani Samsun ve Sivas’ı birbirine bağlayan Samsun Kalın Demiryolu Hattı 1932 yılında hizmet vermeye başlamıştı. Yani bu hat da tıpkı Irmak-Karabük -Zonguldak hattı gibi Cumhuriyetin ulaştırma alanında hayata geçirdiği en büyük hayallerinden biriydi.
Toplam 378 kilometre uzunluğundaki bu hat, Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle 2015’te yenilenmeye başladı. Toplam 259 milyon Euro’ya mal olacak Samsun-Kalın Demiryolu Hattının Yenilenmesi Projesi’nin 220 milyon avroluk bölümü Avrupa Birliği hibesi, 39 milyon avroluk bölümü ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla finanse edilecek. Proje, AB hibeleriyle, AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük meblağlı proje olma özelliğini taşıyor.

Arkadaşlarınla Paylaş

  • Samsun Demiryolu Ulaşımı. Twitter
  • Samsun Demiryolu Ulaşımı. Facebook
  • Samsun Demiryolu Ulaşımı. Google+
  • Samsun Demiryolu Ulaşımı. Dribble
  • Samsun Demiryolu Ulaşımı. Delicious
  • Samsun Demiryolu Ulaşımı. Tumblr
  • Samsun Demiryolu Ulaşımı. Digg
  • Samsun Demiryolu Ulaşımı. Linkedin