SAMSUN HAVAYOLU ULAŞIM

 
Samsun > Samsun Havayolu Ulaşımı |  (Google Maps)

Samsun Çarşamba Havalimanı

(LTFH / SZF)

Samsun Havalimanına Uçan Şirketler

Turkish Airlines Pegasus Airlines AnadoluJet Airlines Onurair Airlines Sunexpress Airlines
Eurowings Airlines

Uçuş Ara...

Samsun Direkt Uçuş Haritası

* 2018 yılı yıllık programı yansıtmaktadır. Haritadaki veriler dönemsel olarak değişmektedir. Değişiklikler periyodik süreçler içinde güncellenmektedir.

Samsun Uçuş Bilgi Ekranı


Samsun Çarşamba Havalimanı...

Samsun Çarşamba Havalimanı (IATA: SZF, ICAO: LTFH), Samsun'un Çarşamba ilçesinde yer alan sivil kategorideki havalimanıdır. 1994-1998 yılları arasında inşa edilip, 15 Aralık 1998'de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz tarafından resmi açılışı yapılmıştır. Havalimanındaki ilk seferler ise 11 Ocak 1999 tarihinde düzenlenmiştir. Havalimanının pisti beton olup, uzunluğu 3,000 metredir. Samsun Havaalanı SSX Çarşamba Havalimanı, şimdiki yerinden önce Samsun'un merkezinde ve şehrin 162 metre yükseliğindeki Kıranköy Mezarlığı ile Samsun Asker Hastanesi yanında yer alıyordu. Havalimanının IATA kodu SSX, ICAO kodu ise LTAQ idi. Bu havalimanı 1958 yılının Kasım ayında açılmıştı ve pist uzunluğu 1,650 metreydi. Ancak havalimanının pistinde sık sık heyelan yaşanması, pistin kısa olması, havalimanının coğrafi yapısı nedeniyle de aletli iniş sistemi (ILS) yerleştirilememesi uçakların güvenli iniş yapmasını engelliyordu. Bu nedenlerle çoğu pilot sisli havalarda havalimanına inmek istemiyordu.
11 Ocak 1998'de Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Samsun seferini yapan ve 68 yolcu taşıyan RJ 100 tipi yolcu uçağı kötü hava şartları nedeniyle pistten çıktı. Şans eseri kazada ölen kimse olmazken, o sırada Çarşamba Havalimanı'nın devam eden inşaası daha da hızlandırıldı. Samsun havalimanının arazisi uzun bir süre boş kaldıktan sonra 2008 yılında hastane yapımına başlandı ve 2010 yılında inşaatı tamamlanarak hizmete açıldı.
Samsun'a yeni havalimanı yapılması 90'lı yılların başında devlet projelerinde yer almaya başladı. Havalimanı 1993 yılında DLH tarafından ihaleye çıkarılmasına rağmen bu ihale daha sonra iptal edildi. 1994 yılında yapılan ihale Alsim Alarko ve Akfen İnşaat ortaklığındaki konsorsiyumuna verildi. Havalimanının temeli 31 Ağustos 1994'te Başbakan Tansu Çiller tarafından atıldı. 1997 yılına kadar çok fazla ilerleme sağlanamayan havalimanı, resmi olarak 15 Aralık 1998'de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Mesut Yılmaz tarafından hava trafiğine açıldı. 11 Şubat 1999'da ise tarifeli seferlere başlandı.
2009 yılının Ağustos ayında apronun yetersiz kalması nedeniyle havalimanının apronu genişletildi. 2007 yılında Metro Şirketler Grubu tarafından inşaatına başlanan A tipi kargo antreposu ve soğuk hava deposu ise 1 Eylül 2009'da faaliyete geçti. 2010'un başında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü havalimanının uçuş kısıtlamalarını kaldırırarak open sky uygulamasına geçirdi. Böylece havayolu işletmeleri havalimanına istedikleri sayıda uçuş gerçekleştirmeye başladı.
Samsun Havaalanı SZF 2011 yılının Kasım ayında, bir yıllık periyotta 1 milyon yolcu sayısını geçen havalimanı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)'nin havaalanı - havalimanı karışıklığını gidermek için almış olduğu karar çerçevesinde, 18 Şubat 2012 tarihinden itibaren teşkilat yapısında değişiklik olmaksızın Samsun Çarşamba Havalimanı adını aldı.
Havalimanının pist bakım çalışmaları nedeniyle 1 Mart-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında uçuşa kapatılacağı açıklansa da, daha sonra bu tarih Ağustos 2017'ye ertelendi. Havalimanı, 8 Ağustos 2017'de uçuşa kapatılarak üç aylığına bakıma alındı.

Civar Havaalanları...

Merzifon havaalanı (98km), Tokat havaalanı (106km), Ordu-Giresun havaalanı (131km), Sinop Hava Alanı havaalanı (150km), Sivas havaalanı (162km)

Arkadaşlarınla Paylaş

  • Samsun Havayolu Ulaşımı. Twitter
  • Samsun Havayolu Ulaşımı. Facebook
  • Samsun Havayolu Ulaşımı. Google+
  • Samsun Havayolu Ulaşımı. Dribble
  • Samsun Havayolu Ulaşımı. Delicious
  • Samsun Havayolu Ulaşımı. Tumblr
  • Samsun Havayolu Ulaşımı. Digg
  • Samsun Havayolu Ulaşımı. Linkedin