ADANA

 

Adana Hakkında

(E:37°00 K / B:35°19 D)

Adana Hakkında Bilgiler...

2.149.260 nüfuslu Adana ili, nüfus bakımından Türkiye’nin 5. büyük şehridir. İlk 5 şehir ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa’dır. Adana’nın merkezi Seyhan Nehri üzerindedir. Adana ticari açıdan ülke ekonomisine önemli katkı yapmaktadır. Ülkemizin 4. büyük metropolitan bölgesidir. Maden yönünden de yine dördüncü şehrimizdir.
En çok çıkan madenler krom, demir, çinko, kurşun, manganez madenleridir. Akdeniz Bölgesinin önemli coğrafi bölgelerinden olan Çukurova’nın merkezinde bulunan Adana’nın coğrafi yapısı geniş ve düz bir araziye sahiptir ve bunun sonucu tarım en büyük geçim kaynağıdır.

Adana İlinin Coğrafyası
Adana HakkindaÇukurova’nın giriş kapısı olan Adana geniş ve düz bir coğrafi yapıya sahip olup Toros Dağlarının güneydoğusunda kalmaktadır. Adana üç tarafı dağlarla bir tarafı ise Akdeniz Bölgesi ile çevrilidir. Adana’ya gelirken yükseklik devamlı düşmektedir ve en sonunda Çukurova’nın düzlüklerine ulaşılır. Adana’nın kuzeyinde hidroelektrik santrali ve Seyhan Barajı bulunmaktadır. Buradaki sistemin amacı Çukurova’yı sulamaktır. Diğer ovaları sulamak içinde farklı sulama kanalları yapılmıştır.

İklim
Adana HakkindaAdana ili, Akdeniz Bölgesinde bulunmaktadır. Tipik bir Akdeniz iklimi görülmektedir. Yaz mevsiminde havalar sıcak ve kuraktır. Kış mevsiminde ise hava ılık ve yağışlıdır. Şimdiye kadar Adana’da en yüksek sıcaklık 53 santigrat derece olarak 12 Haziran 2012 yılında, en düşük sıcaklık ise -4.2 santigrat derece ile 30 Ocak 1980 yılında ölçülmüştür. Adana’da Ocak ayında görülen ortalama sıcaklık 9.6 santigrat derece iken bu değer Mart ayında 13.6, Mayıs ayında 21.8 Temmuz ayında 28.2 Eylül ayında 26.1 ve Kasım ayında ise 15.4 santigrat derecedir.

İlçeleri
Adana’da 15 tane ilçe bulunmaktadır. Bunlar; Aladağ, Ceyhan, Çukurova, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan‎, Pozantı‎, Saimbeyli, Sarıçam‎, Seyhan, Tufanbeyli‎, Yumurtalık‎, Yüreğir.
Ayrıca Çukurova, Karaisalı, Sarıçam, Seyhan ve Yüreğir ilçeleri büyükşehir ilçeleridir. Bunlardan sadece Seyhan ilçesi Adana merkezde bulunmaktadır. Diğer ilçeler il merkezi dahilinde değildirler.
Kültür ve iş merkezi Seyhan ilçesidir. Çukurova ise modern olması ile ön plana çıkmaktadır. Yüreğir ilçesi ise ağırlıklı olarak sanayi bölgesidir. Bu ilçeye yapılan yatırımlar her geçen zaman burayı daha da değerli kılmakta. Sarıçam ilçesinde ise önemli kurum ve kuruluşlar mevcut. Bunlar; Çukurova Üniversitesi, İncirlik Hava Üssü, Organize Sanayi Bölgesi.

Ekonomisi
Adana Organize Sanayi BölgesiTürkiye’nin sanayileşmiş ilk şehirlerinden olan Adana, sınırları içerisinde bulunan Seyhan ve Ceyhan Nehirleri ve bu nehirler üzerine kurulan tesisler sayesinde kısa zamanda büyük atılımlar yapmıştır. Bu gelişmeler özellikle 1950 yılından sonra gözle görülmüştür. Özellikle tarım sektörünü gelişmiş olması Seyhan ve Ceyhan Nehirlerinin varlığının bir sonucudur. Adana’da üretilen ürünlerden bazıları; buğday, ayçiçeği, zeytin, nar, mısır, narenciye (portakal, turunç, mandalina ve limon), muz, kivi, baklagiller, şekerkamışı, patates, domates, biber, marul, lahana, soğan, pirinç, soya, pamuk, üzüm, yerfıstığı, bakla, börülce, fasulye, hıyar, badem, karpuz, kavun, yenidünyadır. Tarım gibi hayvancılıkta coğrafi özelliklerin elverişli olmasından dolayı gelişmiştir. Krom madenciliği bakımından ülkemizde 4. bölgeyi oluşturan Adana’da kromdan başka demir ve manganez, kurşun, çinko, kömür, kuvars, kuvarsit, kil, barit, kireç taşı, kum agregası ve pomza madenleri de bulunmaktadır.

Ulaşımı
Adana HakkindaAdana, özellikle ticari açıdan ülkemizin önemli şehirlerinden olması sebebiyle başta havayolu olmak üzere deniz yolu ve karayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca kurulan ilk demiryolu sayesinde zaman içerisinde demiryolu ulaşımı oldukça gelişmiştir. Şehiriçi ulaşım ise başta belediye otobüsleri olmak üzere özel halk otobüsleri, minibüsler (dolmuşlar) ve taksiler ile sağlanmaktadır. 2010 yılından beri metro ulaşımı da kullanılmaktadır.

Turizmi ve Gezilecek Yerleri
Adana, özellikle coğrafi şartlarının avantajından dolayı bu bölgeden geçen her medeniyet için bir yerleşim yeri olmuştur. Burada yaşayan her medeniyette başta mimarisi olmak üzere kendine özgü özellikleri geride bırakmıştır. Dolayısıyla Adana’da gezdiğiniz zaman tarihi yapılarda farklı mimariler görebilirsiniz. Farklı mimari yapılara örnek verecek olursak Ramazanoğlu Konağı, Çarşı Hamam, Irmak Hamam bunlardan bazıları. Adana Hakkinda Adana’da camileri bakımından da oldukça zengindir. Şu an Adana’da en çok ziyaret edilen cami Sabancı Merkez Camii’dir. Sabancı Merkez Camii, yeni olmasına rağmen bu özelliği ile öne çıkmaktadır. Sabancı Merkez Camii, Osmanlı mimarisine sahio olup orta doğunun en büyük camileri arasındadır. Sabancı Merkez Camiinden başka en bilindik cami Adana Ulu Camidir. Diğer camilerinden bazıları Yeni Cami, Yağ Cami, Alemdar Mescidi, Şeyh Zülfi Mescidi, Kızıldağ Ramazanoğlu Camii, Hasan Ağa Camii (Hasan Ağa Camii, çivi kullanılmadan inşa edilmiştir.) Adana’nın camileri dışında birçok kiliseleri de bulunmaktadır. Bu kiliselerin 2 tanesi Ermeni kilisesi, 2 tanesi Yunan kilisesi, 1 tanesi ise Latin kilisesidir.Adana Hakkinda Adana’nın güzelliğine güzellik katan başta Merkez Park olmak üzere birçok parklar ve bahçelerde bulunmaktadır. Bunlar Atatürk Parkı, Süleyman Demirel Parkı, İnönü Botanik Parkı, Çobandede Parkı, Yaşar Kemal Korusu, Çatalan Korusu. Adana’nın turistik açıdan birçok gezilecek yerleri de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyle; Taşköprü (Justinianus Roma Köprüsü), Adana Arkeoloji Müzesi, Adana Etnografya Müzesi, Adana Atatürk Evi Müzesi, Adana Sinema Müzesi, Bebekli Kilise (İtalyan Katolik Kilisesi), Adana Bedesteni, Büyük Saat Adana Hakkinda Tarihi Kazancılar Çarşısı, Akkapı Şeyh Cemil Nardalı Konağı. Adana çevresinde; Çiftehan Kaplıcaları, Karatepe-Aslantaş Milli Parkı, Aladağlar Milli Parkı, Yumurtalık Lagünü Milli Parkı, Akyayan Gölü, Anavarza Antik Kenti ve Anavarza Kalesi, Comona (Şar) Antik Kenti, Misis Antik Kenti (Mopsuestia), Misis Mozaik Müzesi, Magarsus Antik Kenti, Akören Kilisesi ve Antik Kenti, Ceyhan-Sirkeli Höyüğü Muvattali Kabartması ve Antik Kenti, Yılankale, Toprakkale, Kozan (Sis) Kalesi ve Manastırı, Kurtkulağı Kervansarayı, Acısu Kaplıcaları ve Haruniye Termal Suyu, Akçatekir, Bürücek, Aladağlar, Horzum, Fındıklı, Hamidiye, Asar, Asmacık, Armutoluk, Belemedik, Meydan, Çamlıyayla ve Kızıldağ yaylaları, Ağyatan Kuş Cenneti ve Tuzla Gölü.

Plajlar
Sıcak yaz aylarında serinlemek ve eğlenmek isteyenler için pek çok açık yüzme havuzuna sahip olan Adana’da, Ceyhan, Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde denize girmek de mümkündür. İşte başlıca Adana plajları: Adana’da denize girilecek yerlerden bahsetmeye Hatay il sınırına yakın Ceyhan İncirli plajı ile başlamak istiyoruz. Pek de düzenli olmayan İncirli plajı yerine Ceyhan’da Botaş plajını da ziyaret edebilirsiniz. Yumurtalık’ta denize girilecek yerler Adana Yumurtalık sahillerinde denize girilecek pek çok geniş plaj bulunmaktadır. Bunlar Yumurtalık’ın doğusunda Girne Caddesine doğru Yüzevler Plajı, Ayas Kızkalesi dolaylarında Ayas Plajı, Gençlik kampı yolu civarında Belediye Halk plajı, Tarım kredi tesisleri ve civarı, Yumurtalık köyü taraflarında Zeytinbeli Belediye plajı ile daha batıda Çukurova üniversitesi Kamp yeri ve plajı sayılabilir. Adana HakkindaKarataş’ta nerede denize girilir? Adana Karataş’ın doğusunda Bahçe Belediye Plajı, Çamlık dolaylarında Orman içi halk plajı, Karataş Tekne Barınağı’nın batısında Maliye kampı ve Magarsos Antik şehrinin batısında Harbis Halk plajı bulunmaktadır. Kum zeminli Karataş plajlarından başka Tuzla’da Tabur köyü dolaylarında Tabur plajı ile Tuz gölüne varmadan Tuzla Köy Hizmetleri kampı ile Milli Eğitim Bakanlığı kampı da ilgi çeken yerler arasındadır.

Adana Otelleri
Adana otel bakımından biraz geri kalmıştır. Son yıllarda yapılan otellerle konaklama imkanları artmıştır. İşte Adana’da olan oteller; Büyük Sürmeli Otel (5 yıldız), HiltonSA (5 yıldız), Seyhan Oteli (5 yıldız), Adana Sheraton Otel & Convention Center (5 yıldız), Grand Adanus Otel (4 yıldız), Mavi Sürmeli Otel (4 yıldız), Zaimoğlu Oteli (4 yıldız), Erten Otel (4 yıldız), Türkmen Hotel (5 yıldız), İbis Otel (3 yıldız), Çukurova Park Otel (4 yıldız), İnci Otel (4 yıldız), Park Royal otel (4 yıldız), Masel Otel (4 yıldız), Sedef Oteli (4 yıldız), Hotel Bosnalı (tarihi bir bina)

Sanat ve Kültür
Adana HakkindaAdana kültür ve sanat bakımından ülkemizin önde gelen şehirlerinden. 1969 yılından beri her yıl düzenlenen Altın Koza Film Festivali bunun en büyük göstergesidir. Ayrıca 1998 yılından itibaren Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali ile de yerli ve yabancı tiyatronun kalbi de yine Adana’da atmakta. Uluslararası Hava Oyunları Festivali de düzenlenen diğer bir festivaldir.

Adana Yemekleri
Adana HakkindaYemek konusunda Adana Türkiye’nin önde gelen şehirlerindendir. Yöresel yemekleri oldukça zengin olan Adana, yemeklerinde kullanılan baharatları ile de ünlüdür. Adana denince akla gelen ilk yemek tabi ki Adana Kebap’tır. Diğer yöresle yemekleri ise; Analı Kızlı, Kabak Çintme, Şalgam suyu, Karakuş Tatlısı, Bici Bici (buz ve nişasta ile yapılan tatlı), Karsambaç Çamlıyayla (karlı tatlı), Yüksük Çorbası, Kısır, Mahluta çorbası, Sıkma.


Adana’da Spor

Adana HakkindaAdana’yı sportif anlamda temsil eden en önemli spor futboldur. Erkekler kategorisinde Adana Demirspor ve Adanaspor kulüpleri Adana’yı temsil ederken kadınlar kategorisinde Adana İdman Yurdu Adana’yı temsil etmektedir. Adana Demirspor ve Adanaspor maçlarını 17.000 kişilik 5 Ocak Stadında yapmaktalar. (Yeni stad yapımı devam etmektedir ve 2018 yılında açılışı planlanmaktadır.) Adana’da futboldan başka başta basketbol olmak üzere birçok spor faaliyetleri yapılmaktadır.

Tanıtım Filmi

Arkadaşlarınla Paylaş

  • Adana Hakkında Twitter
  • Adana Hakkında Facebook
  • Adana Hakkında Google+
  • Adana Hakkında Dribble
  • Adana Hakkında Delicious
  • Adana Hakkında Tumblr
  • Adana Hakkında Digg
  • Adana Hakkında Linkedin