İSTANBUL DEMİRYOLU ULAŞIM (SİRKECİ)

 
İstanbul > İstanbul Demiryolu Ulaşımı(Sirkeci) |  (Google Maps)

İstanbul Sirkeci Tren Garı

İstanbul Sirkeci Gar'ına Hareket Eden Şirketler

İstanbul Sirkeci Garı...

Sirkeci Garı'nın bulunduğu yerde daha önce geçici olarak yapılan küçük bir istasyon mevcuttu. Alman mimar August Jachmund tarafından planı çizilen şimdiki gar binasının yapımında granit mermer ve Marsilya Aden'den getirilen taşlar kullanılmıştır. 11 Şubat 1888 günü temeli atılan gar, 1890'da tamamlanmış ve binanın açılışını 3 Kasım 1890'da II. Abdülhamid adına Ahmed Muhtar Paşa yapmıştır. Binanın yan cephesinde garın hizmete girdiği tarih, hem rumi takvime hem de miladi takvime göre yazılmıştır. Sirkeci Garı İnşa edildiği yıllarda denize çok yakın olan Sirkeci Garı'nın çevresi zaman içinde büyük bir değişime uğramıştır. Garın lokantası 1950'li ve 1960'lı yıllarda tanınmış yazar, gazeteci ve diğer şahısların buluşma noktası olur. Paris'ten kalkan Şark Ekspresi uzun yıllar bu istasyona yolcu indirmiş ve buradan yolcu almıştır. Saat kuleleri Binanın ön cephesindeki anıtsal giriş kapısının iki tarafından yer alan saat kuleleri yukarıdan aşağıya doğru daralan taş kaide üzerinde yer almakta ve üç cephesinde Paris'ten getirilen kare kadranlı saatler yer almaktadır. Saatlerin biri halen çalışmakta olup diğeri son restorasyon sonrasında çalışmamaktadır.

İstanbul-Kapıkule Bölgesel Tren Hattı Istasyon üç parça toplam hizmet, bir tarafı platformu ve bir ada platformuna sahiptir.
Marmaray iki parça hizmet veren bir yeraltı ada platformuna sahiptir.

1 Nolu Platform Uluslararası tren (Sofya, Belgrad, Bükreş için)
2 ve 3 Nolu Platform Bölgesel (Halkalı, Çorlu, Kapıkule, Uzunköprü için)
1(yeraltı) Marmaray (Kazlıçeşme için)
2(yeraltı) Marmaray (Söğütlüçeşme için)

Halkalı - Kapıkule Tren Hatları...

HALKALI-KAPIKULE HATTI
İstasyon
12702 Nolu Tren
12706 Nolu Tren
İstasyon
Halkalı
18:00
06:50
Halkalı
Km. 37+362
18:10
07:00
Km. 37+362
Ispartakule
18:13
07:03
Ispartakule
Çatalca
18:39
07:27
Çatalca
Sinekli
19:16
x
Sinekli
Çerkezköy
19:34
08:18
Çerkezköy
Velimeşe
19:45
x
Velimeşe
Çorlu
19:57
x
Çorlu
Muratlı
20:18
x
Muratlı
Seyitler
20:31
x
Seyitler
Kayabeyli
20:35
x
Kayabeyli
Lüleburgaz
20:47
x
Lüleburgaz
Alpullu
21:02
x
Alpullu
Pehlivanköy
21:19
x
Pehlivanköy
Bahçıvanova
21:28
x
Bahçıvanova
Şerbettar
21:35
x
Şerbettar
Edirne
21:53
x
Edirne
Edirne Şehir
21:56
x
Edirne Şehir
Kapıkule
22:09
x
Kapıkule
KAPIKULE-HALKALI HATTI
İstasyon
12701 Nolu Tren
12705 Nolu Tren
İstasyon
Kapıkule
07:25
x
Kapıkule
Edirne Şehir
07:39
x
Edirne Şehir
Edirne
07:43
x
Edirne
Şerbettar
08:00
x
Şerbettar
Bahçıvanova
08:06
x
Bahçıvanova
Pehlivanköy
08:15
x
Pehlivanköy
Alpullu
08:35
x
Alpullu
Lüleburgaz
08:47
x
Lüleburgaz
Kayabeyli
08:58
x
Kayabeyli
Seyitler
09:02
x
Seyitler
Muratlı
09:16
x
Muratlı
Çorlu
09:41
x
Çorlu
Velimeşe
09:52
x
Velimeşe
Çerkezköy
10:04
17:45
Çerkezköy
Çatalca
10:56
18:38
Çatalca
Ispartakule
11:19
19:02
Ispartakule
Km. 30+500
11:27
19:10
Km. 30+500
Halkalı
11:31
19:14
Halkalı
Sinekli
x
18:01
Sinekli
Arkadaşlarınla Paylaş
  • İstanbul Demiryolu Ulaşımı. Twitter
  • İstanbul Demiryolu Ulaşımı. Facebook
  • İstanbul Demiryolu Ulaşımı. Google+
  • İstanbul Demiryolu Ulaşımı. Dribble
  • İstanbul Demiryolu Ulaşımı. Delicious
  • İstanbul Demiryolu Ulaşımı. Tumblr
  • İstanbul Demiryolu Ulaşımı. Digg
  • İstanbul Demiryolu Ulaşımı. Linkedin