ADANA DENİZYOLU ULAŞIM

 
Adana > Adana Denizyolu Ulaşımı |  (Google Maps)


Adana Limanları

Adana Liman İşletmecileri

Botaş Toros Tarım Sanko Petrokimya

Adana Liman İşletmeleri

Adana ili içi sahillerinde Yumutalık - Ceyhan hattında Yumurtalık, Ceyhan ve Toros limanları mevcuttur. Adana il sınırları içinde limanlardan petrol, petrokimya ve yük taşımacılığı yapılmaktadır. İl sınırları içinde konteyner limanı ve yolcu iskeleleri mevcut değildir.

Botaş Terminali

Botaş Terminali.

Toros Tarım Terminali

İskenderun Körfezi'nin kuzey kıyısında, Ceyhan'a yaklaşık 30 km mesafede yer alan Ceyhan Terminali, 1981 yılında, Toros Gübre fabrikası bünyesinde hizmete girmiştir. Terminal, 1984 yılında ilk petrol depolama tanklarının inşa edilmesiyle üçüncü şahıslara transit sıvı yük terminalciliği hizmeti vermeye başlamış, ardından 1990 yılında kuru yük kargolarına yönelik modern tesis yatırımının tamamlanmasıyla Türkiye'nin dökme kuru yük ve genel kargo elleçlemeleri yapan en büyük limanlarından biri haline gelmiştir. Bu iskelelerden elleçlenecek dökme katı yüklerin ve genel kargoların depolanması amacıyla terminal sahası içinde ve dışında çeşitli kapasitelerde açık, kapalı depolar ve antrepolar terminal müşterilerin kullanımına sunulmaktadır.
Toros Terminali Terminalin GAP bölgesinin hemen yakınında yer alması, Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu bağlantısıyla kolay erişilebilir bir noktada olması ve Akdeniz Bölgesi'ndeki en işlek transit geçiş yolu üzerinde bulunması, konum itibariyle lojistik olarak kullanıcılara çok büyük avantaj sağlamaktadır. Terminal, her yıl biraz daha gelişen ve yeni sanayi yatırımlarıyla büyüyen Toros Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi (TAYSEB) ile de komşudur. Ceyhan'da ilan edilen "Ceyhan Enerji Bölgesi", gelecekte Toros Ceyhan Terminali'nin bulunduğu alanı uluslararası ölçekte bir "Enerji Kaynakları Depolama ve Geçiş Bölgesi" haline getirecektir.
Toros Ceyhan Limanı, birbirinden bağımsız 2 ayrı iskele platformu, bu iskele platformu üstünde bulunan toplam 8 ayrı gemi yanaşma iskelesi ile 1 adet Ro-Ro yanaşma platformuna sahiptir. Yeni (Doğu) İskele Platformu üstünde bulunan 5 adet gemi yanaşma iskelesine 110.000 DWT'a kadar 2 adet; 40.000 DWT'a kadar 2 adet ve 3.000 DWT'a kadar 1 adet olmak üzere toplam 5 adet gemi aynı anda yanaşabilmektedir. Eski (Batı) İskele Platformu üstünde bulunan 3 adet gemi yanaşma iskelesine 40.000 DWT'a kadar 2 adet ve 3.000 DWT'a kadar 1 adet olmak üzere toplam 3 adet gemi aynı anda yanaşabilmektedir.**
Toros Ceyhan Limanı'ndaki 8 ayrı gemi yanaşma iskelesinde bulunan toplam 8 vinç ile çeşitli dökme yük gruplarının elleçleme operasyonları yapılmaktadır.
İskele-1: 6 ton kaldırma ve 125 ton/saat boşaltma/yükleme kapasiteli, iskele platform boyunca ray üzerinde hareket edebilen 1 adet vinç; 8 ton kaldırma ve 175 ton/saat boşaltma/yükleme kapasiteli, iskele platform boyunca ray üzerinde hareket edebilen 1 adet vinç.
İskele-4: 2 adet 17 ton kaldırma ve her biri 400 ton/saat boşaltma/yükleme kapasiteli, iskele platform boyunca ray üzerinde hareket edebilen 2 adet vinç.
İskele-5: 2 adet 30 ton kaldırma ve her biri 600 ton/saat boşaltma/yükleme kapasiteli, iskele platform boyunca ray üzerinde hareket edebilen 2 adet vinç.
İskele-7: 2 adet 20 ton kaldırma ve 580 ton/saat boşaltma/yükleme kapasiteli, iskele platform boyunca ray üzerinde hareket edebilen 2 adet vinç.

Sanko Petrokimya Terminali

Sanko Terminali Sanko Holding A.Ş. bünyesinde bulunan Sanko Petrokimya Mamülleri San. ve Tic. A.Ş. Liman Tesisi, Adana ili, Yumurtalık ilçesi, Gölovası Sahil Kesiminde yer almakta olup, kendi yükü ve 3. şahıs yüklerine tahmil tahliye hizmeti vermektedir. Liman Tesisinde dökme kuru yükler, genel kargo yükleri ve proje yükleri elleçlenmektedir. Liman Tesisinde açık ve kapalı depolama hizmeti, geçici gümrüklü saha ve antrepo hizmeti, iç nakliye, terminal, ISPS, kantar hizmetinin yanı sıra atık kabul tesisinde gemi atıkları alım hizmeti de verilmektedir.
Liman Tesisinde bulunan iskelenin gemi yanaştırılan kısmının uzunluğu 687 m'dir. Minimum su derinliği 9,40 m ve maksimum su derinliği 16,35 m'dir. Liman Tesisinde maksimum 60.000 DWT'a kadar kuru yük gemilerine hizmet verilmektedir.

Arkadaşlarınla Paylaş

  • Adana Denizyolu Ulasimi Twitter
  • Adana Denizyolu Ulasimi Facebook
  • Adana Denizyolu Ulasimi Google+
  • Adana Denizyolu Ulasimi Dribble
  • Adana Denizyolu Ulasimi Delicious
  • Adana Denizyolu Ulasimi Tumblr
  • Adana Denizyolu Ulasimi Digg
  • Adana Denizyolu Ulasimi Linkedin